Прејди на содржината

Затселиште (Оризари)

Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Затселиште


Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Затселиште археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од железно и римско време.

Се наоѓа на мала височинка на која, на северниот крај, лежи наоѓалиштето Селиште. Според културната и хронолошката истородност на материјалот веројатно се работи за остатоци од иста населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069