Гноиште (Бели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гноиште


Местоположба 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056Координати: 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056
Основни податоци
Место Бели
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гноиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бели. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Околу 1,5 км северно од селото, покрај патот што води кон Осогово се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. На високо ритче што се издига над населбата се откриени гробови градени со камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069