Грамади (Безиково)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806Координати: 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806
Основни податоци
Место Безиково
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Безиково. Претставува населба од доцноантичко време. Во непосредната близина на маалото Чифлик, до куќата на еден селанец, на мала тераса издигната над долот се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069