Тодорица (Бели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тодорица is located in Македонија
Тодорица
Местоположба на Тодорица во Македонија
Местоположба 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056Координати: 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056
Основни податоци
Место Бели
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тодорицаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бели. Претставува населба од неолитско и доцноантичко време. На 1 км северозападно од селото, на зарамнетиот простор на чуката што се издига во непосредната близина на Тркањски и Бањски Дол, при обработувањето на нивите се откриени фрагменти од керамички садови, претежно со сива боја. Покрај нив се среќаваат и фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди од доцноантичкото време. Платото, со димензии од 150 × 80 м, било оградено со бедем од кој се зачувани темелите градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069