Цигански Рид (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Не го поистоветувајте со археолошкото наоѓалиште Цигански Рид во кочанско Оризари.

Цигански Рид
археолошко наоѓалиште
Цигански Рид is located in Македонија
Цигански Рид
Местоположба на Цигански Рид во Македонија
Местоположба 41°55′00″N 22°25′00″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′00″N 22°25′00″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цигански Ридархеолошко наоѓалиште во градот Кочани. Претставува средновековна некропола. Лежи во реонот на споменикот на незнајниот борец, оддалечен околу 500 м источно од зградата на Собранието на општината. Во 1982 година, Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата извршил ревизионо ископување при што се откриени 16 гроба без гробни конструкции - слободни закопувања, со разновидни прилози изработени од бронза (белезици, обични и тордирани, обетки, прстени и др.) од XII век. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.