Алењак (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алењак


Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Алењак археолошко наоѓалиште во градот Кочани. Претставува некропола од железно време. Тука се откриени бронзени наоди со култен карактер кои упатуваат на железното време. Наодите потекнуваат од диво истражувани гробови, бидејќи на наоѓалиштето официјално не се преземани археолошки истражувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069