Трлиште (Тркање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трлиште is located in Македонија
Трлиште
Местоположба на Трлиште во Македонија
Местоположба 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Основни податоци
Место Тркање (село)
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Трлиштеархеолошко наоѓалиште крај селото Тркање. Претставува населба од доцноантичко време. На 3 км северно од селото, на левиот брег на Тркањски Дол, на простор од околу 100 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

==Поврзано==

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 182, ISBN 9789989101069