Тркање (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тркање
Тркање is located in Македонија
Тркање
Местоположба на Тркање во Македонија
Координати 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Општина Кочани
Население 1225 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2300
Шифра на КО 13041
Надм. вис. 348 м
Тркање на општинската карта
Тркање во Општина Кочани.svg

Атарот на Тркање во рамките на општината
Commons-logo.svg Тркање на Ризницата


Тркање — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа од десната страна на магистралниот пат Штип-Кочани, на околу 5 километри од градот Кочани. Низ селото поминува Трканска Река која извира од јужната страна на Осогово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Тркање живееле 680 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Тркање имало 680 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото има 1.225 жители, од кои 1.224 Македонци и 1 Србин.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 680[2] 680[3] 841 931 1.065 1.060 1.161 1.206 1.243 1.225

Родови[уреди | уреди извор]

Тркање е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

 • Пуќовци (16 к.), Тацковци (14 к.), Ташковци или Поповци (8 к.), Гаџовци (6 к.), Молецовци (8 к.), Пендовци (6 к.), Ѓауровци (5 к.), Буријарци (5 к.), Бодушовци (4 к.), Мусовци (2 к.), Голубовци (7 к.), Рендевци (5 к.), Газарци (5 к.), Деповци (4 к.), Гицовци (4 к.), Пржовци (2 к.), Посателци (6 к.), Рогушеви (6 к.), Златанови (3 к.) и Самантелци (2 к.) за овие родови не се знае дали се староседелци или доселеници со непознато потекло.
 • Рунтевци (6 к.) доселени се од сега раселеното село Десовица над селото Бања.
 • Бунишовци (6 к.) доселени се од селото Бунеш кај Пробиштип.[6]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 874 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 929 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[уреди | уреди извор]

Споменици[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 73. ISBN 978-9989-2117-6-8.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Црква „Св. Петка“ во Тркање — Брегалничка епархија
 10. „Првпат доаѓам на местото на погибијата на дедо ми Никола Карев“, Дневник, година XIX, број 5753, среда, 29 април 2015, стр. 11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]