Долно Гратче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Гратче
Долно Гратче is located in Македонија
Долно Гратче
Местоположба на Долно Гратче во Македонија
Општина Кочани
Шифра на КО 13012
Надм. вис. 467 м
Долно Гратче на општинската карта
Долно Гратче во Општина Кочани.svg

Атарот на Долно Гратче во рамките на општината


Долно Гратче — поранешно село во Општина Кочани.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото во времето на неговото постоење се наоѓало на дното на денешното вештачко езеро Гратче. Имало идеална местоположба, бидејќи низ селото минувале две реки, Голема и Мала, а околината и ден денес изобилува со над 30 природни извори на вода. На течението на Мала река, непосредно пред влезот во селото, се наоѓа мал водопад со висина од околу 4 метри.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото Долно Градче постоело сè до 1958 година, кога тогашните власти за да го заштитат Кочани од постојаните поплави од надојдените води од Осоговијата решиле да направат брана. Токму местото Рамна карпа под селото било најпогодно за изградба на ваква акумулација. Затоа, сите жители на Долно Градче биле раселени, од кои дел отишле во Горно Градче, дел во Јастребник, а дел во Кочани и надвор од Македонија.

Денес, над акумулацијата Градче се наоѓа археолошко наоѓалиште на кое сѐ уште се работи, а за чии градби се верува дека водат потекло од времето на Пајонија и Македонија во времето на Филип Втори.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

На мостот на брана Градче постои споменик-плоча во чест на изградбата на браната. Постојат и други интересни знаменитости, како изворот на Боро лимонадџијата, кој пред 30 години речиси секоја ноќ во летните денови одел до Царев врв за набавка на снег за ладење на лимонадата. Токму тој ја има изградено чешмата на овој извор, на кој и ден денес пишува „Боро лимонадџијата“.

Исто така интересен е и Големиот водопад, кој настанал на многу интересен начин. Во 1958 година била изградена т.н. помошна брана од камени блокови, чија функција била да спречи нагло напливање на вода кон Рамна скала, каде што се градела денешната брана. Со текот на годините од надојдените гранки, камења и земја, помошната брана започнала да се полни со почва, за денес, 50 години подоцна, да се создаде прекрасен водопад, висок околу 2 метри, чија вода паѓа во мало езерце од кое се излева Голема река. На местото каде што се излева Голема река од езерцето има паднато стебло, кое го поврзува едниот со другиот брег.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]