Речани (Кочанско)

Координати: 41°58′58″N 22°36′35″E / 41.98278° СГШ; 22.60972° ИГД / 41.98278; 22.60972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Речани

Поглед на Речани

Речани во рамките на Македонија
Речани
Местоположба на Речани во Македонија
Речани на карта

Карта

Координати 41°58′58″N 22°36′35″E / 41.98278° СГШ; 22.60972° ИГД / 41.98278; 22.60972
Регион  Источен
Општина  Кочани
Област Осоговија
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2300
Повик. бр. 033
Шифра на КО 13037
Надм. вис. 800 м
Речани на општинската карта

Атарот на Речани во рамките на општината
Речани на Ризницата

Речани — село во Општина Кочани, во областа Осоговија, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Речани се наоѓа на падините на Осоговските Планини, каде што Бела и Црна Река се спојуваат, и ја образуваат Оризарска Река. Селото е планинско и е расположено на надморска височина од 800 м. Селскиот атар зафаќа површина од 8,7 км2. Од Кочани е оддалечено 11 км.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото во основа има полјоделско-сточарска функција. Во рамките на неговиот атар, пасиштата зафаќаат површина од 335 ха, шумите се на површина од 265 ха, а на обработливо земјиште отпаѓаат 94 ха.[2]

Во атарот на селото, поточно на местото на спојување на Бела и Црна во Оризарска Река, е планирана изградба на хидросистемот „Оризарска Река“ којшто би вклучувал изградба на вештачкото езеро Речани.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948203—    
1953233+14.8%
1961201−13.7%
1971133−33.8%
198168−48.9%
ГодинаНас.±%
199140−41.2%
199443+7.5%
200213−69.8%
20212−84.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Речани живееле 130 жители, сите Македонци.[4] По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Речани имало 160 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[6]

Според пописот од 2002 година, во селото Речани живеат 13 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 130 160 203 233 201 133 68 40 43 13 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Кочани од 2004 година.

Во периодот 1996-2004, селото било дел од Општина Оризари.

Во периодот 1955-1996, селото било дел од Општина Кочани.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од Општина Полаки.

Во XIX век, Речани било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 894 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на шумска куќичка на ПОС „Осогово“. Во ова избирачко место е опфатено и селото Вранинци.[12]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 5 гласачи.[13]

Култура и традиција[уреди | уреди извор]

Во минатото, селото било познато по тоа што во него имало валавници, а и околната месност била наречена по нив.[14]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Манастири
Реки
Цркви

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (PDF). Скопје: Патрија. стр. 258.
 3. „Студија за оценка на влијанието врз животната средина од брана и акумулација „Речани" со придружни објекти (дел од хидросистемот „Оризарска Река")“ (PDF). Скопје: Министерство за земјделство, шумарство и водостопанство. 2011. стр. 14. Посетено на 30 март 2021.
 4. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 227.
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 30 март 2021.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“ (PDF). Посетено на 30 март 2021.
 13. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 1 април 2021.
 14. Валавниците – сеќавање на едно време. Општина Кочани. 26 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]