Речански манастир

Координати: 41°59′32″N 22°26′29.2″E / 41.99222° СГШ; 22.441444° ИГД / 41.99222; 22.441444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Речански манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеРечански манастир
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
МестоПресека, Општина Кочани Македонија Македонија
Координати41°59′32″N 22°26′29.2″E / 41.99222° СГШ; 22.441444° ИГД / 41.99222; 22.441444
Видливи остатоциедна црква, конак
Отворен за јавностада

Речански манастирманастир во источниот дел на Македонија, на планината Осогово, во селото Речани.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква и конак.

Црква „Свети Илија“[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа со припрата на западната страна и камбанарија со шестаголна основа којашто се издига на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]