Бела Река (Осогово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Река
Бела Река.jpg
Течението на реката низ маалото Река во селото Полаки
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоОсоговски Планини
Устие 
 • место
Оризарска Река
 • координати
41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° СГШ; 22.454222° ИГД / 41.992611; 22.454222Координати: 41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° СГШ; 22.454222° ИГД / 41.992611; 22.454222
Големина на сливот42,2 км2
Особености на сливот
ТечениеОризарска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Бела Рекарека во источниот дел на Македонија, која заедно со Црна Река ја образува Оризарска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на јужната падина на планината Осогово, североисточно од градот Кочани.[1] Нејзиното течение е во јужен правец и таа поминува покрај маала на селата Мишино, Небојани, Полаки и Костин Дол пред спојувањето со Црна Река кај селото Речани по што продолжува како Оризарска Река.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Сливното подрачје на реката зафаќа површина од 42,2 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN ISBN 978-9989-2117-6-8 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]