Пресека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пресека е село во Општина Кочани.

Според површината е големо село и се дели на два дела Горна и Долна Пресека, а и во двата дела има голем број на маала, тоа се: Клинчарци, Јовевци, Лубеновци, Јуруците, Крлевци, Трговица, Ковачите Гриовци, Шутевци, Врговци, Анџиовци и многу други. Куќите се расфрлени по ридовите и секој рид има свое име.


Пресека
Пресека се наоѓа во Republic of Macedonia
Пресека
Местоположба на Пресека во Македонија
Координати 41°59′03″ СГШ 22°31′31″ ИГД / 
Регион Источен
Општина Општина Кочани
Население 68 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 868 м


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа мошне високо на Осоговските Планини, во Источна Македонија, на околу 14 километри од градот Кочани.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Пресека живеат 68 жители, сите Македонци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Во минатото имало црква, училиште и полициска станица. Денес постои само црквата, училишната зграда сега претставува простории на манастирот.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Прослава на Голема Богородица на 28 август во Манастирот Св. Богородица.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Многу луѓе се иселиле во побогатите села или во градот Кочани поради економски причини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]