Виничка Кршла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виничка Кршла
Виничка Кршла is located in Македонија
Виничка Кршла
Местоположба на Виничка Кршла во Македонија
Виничка Кршла на интерактивна карта

Координати 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Регион Источен Регион
Општина Виница
Население 58 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2310
Повик. бр. +38933
Шифра на КО 05003
Надм. вис. 472 м
Виничка Кршла на општинската карта
Виничка Кршла во Општина Виница.svg

Атарот на Виничка Кршла во рамките на општината
Commons-logo.svg Виничка Кршла на Ризницата


Виничка Кршласело во Општина Виница, во околината на градот Виница.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Виничка Кршла, се наоѓа на североисточната страна на градот Виница, селото е распрскано на поголема територија над реката Драгобраштица. Од централното градско подрачје е оддалечено 5 км. Селото, односно Кршлата, по која го носи името започнува од источниот излез на градот.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948147—    
1953302+105.4%
1961393+30.1%
1971378−3.8%
1981212−43.9%
ГодинаНас.±%
1991134−36.8%
1994119−11.2%
200299−16.8%
202158−41.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Виничка Кршла живееле 100 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Виничка Кршла имало 112 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот во 2002 година во селото живееле 99 жители Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 58 жители, од кои 57 Македонци и 1 лице без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 112 147 302 393 378 212 134 119 99 58
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Виничка Кршла е македонско село.

Според истражувањата од 1959 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Јуруци (8 к.), Мечкарци (4 к.), Газарци (3 к.) и Ташовци (1 к.) првите три рода се најстари во селото, доселени се однекаде; Газарци (5 к.), Насевци (3 к.) и Анаќијовци (2 к.) доселени се од селото Драгобраште; Божанци (4 к.) доселени се од селото Илиово кај Делчево. Го знаат следното родословие: Блажо (жив на 49 г. во 1959 година) Ефтим-Арсо, кој се доселил во селото; Туријчани (2 к.) доселени се од селото Турија кај Делчево; Трајановци (2 к.) и Чакалци (1 к.) доселени се од селото Грљани; Митрашинци (1 к.) доселени се од селото Митрашинци кај Берово; Катанци (3 к.) доселени се од селото Дулица кај Македонска Каменица.[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 314 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 50 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[14]

Во селото има повеќе археолошки наоѓалишта од античкиот римски период, кои се под надлежност на Виничкиот музеј.[15]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во селото постои основно училиште.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Општина Виница
 3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.132-133.
 5. Државен завод за статистика
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.
 15. „Музеј Виница“. Архивирано од изворникот на 2012-02-06. Посетено на 2012-05-14.
 16. Нови наоди на Коклов рид кај Виница. Архивирано од изворникот на 2014-11-08. Посетено на 2014-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]