Кршлански Гумења (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кршлански Гумења
археолошко наоѓалиште
Кршлански Гумења is located in Македонија
Кршлански Гумења
Местоположба на Кршлански Гумења во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Кршлански Гумењаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува некропола од железното време. На 2,5 км југозападно од селото, помеѓу реките Осојница и Драгобрашка Река се наоѓа терен со зарамнето плато на кое, со работите за правење гумно, биле откриени гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.