Чукарки (Липец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукарки is located in Македонија
Чукарки
Местоположба на Чукарки во Македонија
Местоположба 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222Координати: 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Основни податоци
Место Липец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Чукаркиархеолошко наоѓалиште во виничкото село Липец, Општина Виница. Наоѓалиштето претставува некропола од железното време. На 2 км северозападно од селото, на зарамнето плато се наоѓаат 11 тумули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.