Селски Гробишта (Јакимово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Македонија
Селски Гробишта
Местоположба на Селски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639Координати: 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639
Основни податоци
Место Јакимово
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селски гробиштаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Јакимово. Претставува средновековна некропола. Во југоисточниот дел на денешните гробишта, сместени во подножјето на ридот Баир, се гледаат гробни конструкции од средновековна некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.