Црквиште (Пекљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°52′59″N 22°38′17″E / 41.88306° СГШ; 22.63806° ИГД / 41.88306; 22.63806Координати: 41°52′59″N 22°38′17″E / 41.88306° СГШ; 22.63806° ИГД / 41.88306; 22.63806
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува населба доцната антика.

На 1 км североисточно од селото, на ритче со доминантна местоположба се забележуваат остатоци од темели на ѕидови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.