Батевка (Истибања)

Координати: 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Батевка


Местоположба 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Основни податоци
Место Истибања
Општина Виница
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Батевканаселба од римско време во атарот на селото Истибања, Македонија. На 2 километри источно од селото, на левата страна на стариот пат Кочани-Делчево, во нивата на Б. Антов се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069