Ѓафурски Лозја (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓафурски Лозја
археолошко наоѓалиште
Ѓафурски Лозја is located in Македонија
Ѓафурски Лозја
Местоположба на Ѓафурски Лозја во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѓафурски Лозјаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Се наоѓа на десниот брег на Драгобрашка Река, во непосредната близина на наоѓалиштето Вршник. По површината се среќаваат делови од керамички садови, а биле најдени и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.