Рашка (Пекљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рашка is located in Македонија
Рашка
Местоположба на Рашка во Македонија
Местоположба 41°51′52″N 22°39′25″E / 41.86444° СГШ; 22.65694° ИГД / 41.86444; 22.65694Координати: 41°51′52″N 22°39′25″E / 41.86444° СГШ; 22.65694° ИГД / 41.86444; 22.65694
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рударска населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Рашкаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува рударска населба римско време.

Во атарот на селото, на поголема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и згура. Во 1977 г. се откриени златоносни рударски галерии.[1]

Се работи за експлоатација на златоносен материјал преку хоризонтални галерии во наносните речни насипи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.