Горица (Виница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°52′58″N 22°30′33″E / 41.88278° СГШ; 22.50917° ИГД / 41.88278; 22.50917Координати: 41°52′58″N 22°30′33″E / 41.88278° СГШ; 22.50917° ИГД / 41.88278; 22.50917
Основни податоци
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горицанаселба од доцноантичко време и старохристијанска базилика. На 1,5 километри северозападно од градот Виница, на една тераса што благо се спушта кон левиот брег на Брегалница, со простор од околу 1 хектар, се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.

Од 1984 до 1989 година Музејот на Македонија вршел заштитни ископувања при што се откриени темели од помала трикорабна базилика со нартекс и две странични простории, како и остатоци од темели од други објекти. Ѕидовите од базиликата се зачувани во темелните партии, наместа до 1 метар висина, и се градени од речен и кршен камен со варов малтер. Со ископувањата се откриени фрагменти од убава архитектонска и пластика работена во камен (крстови, гулаби и други христијански мотиви).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069