Могила (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могила is located in Македонија
Могила
Местоположба на Могила во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува населба и могила од римското време. На 2 км северозападно од селското училиште, на десната страна од стариот пат Кочани-Делчево, на површина од околу 150x100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. Во непосредната близина се наоѓа оштетена могила со пречник во основата од 25 м и височина од 4-5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.