Свети Спас (Драгобраште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Спас
археолошко наоѓалиште
Свети Спас is located in Македонија
Свети Спас
Местоположба на Свети Спас во Македонија
Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Свети Спасархеолошко наоѓалиште во виничкото село Драгобраште. Наоѓалиштето претставува базилика од старохристијанско време.

На раскрсницата од селскиот пат за Драгобраште и Пекљани - денешната црква Св. Спас, била изградена врз темелите од голема старохристијанска базилика со димензии 40 × 20 м, од која и денес се гледаат апсидата, северниот и јужниот ѕид, зачувани во темелите на новата црква.[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069
  2. Виница