Црвено Брдо (Драгобраште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвено Брдо is located in Македонија
Црвено Брдо
Местоположба на Црвено Брдо во Македонија
Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Црвено Брдоархеолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Драгобраште. Наоѓалиштето претставува могила од римско време.

Се наоѓа на околу 500 метри југозападно од Драгобраште. Основата е со пречник од 10 метри и е зачувана височина на градежан материјал - sидови до 2 метри.[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069
  2. Виница