Дефово Градиште (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дефово Градиште
археолошко наоѓалиште
Дефово Градиште is located in Македонија
Дефово Градиште
Местоположба на Дефово Градиште во Македонија
Местоположба 41°53′38″N 22°37′47.5″E / 41.89389° СГШ; 22.629861° ИГД / 41.89389; 22.629861Координати: 41°53′38″N 22°37′47.5″E / 41.89389° СГШ; 22.629861° ИГД / 41.89389; 22.629861
Основни податоци
Место Крушево
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дефово Градиштеархеолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Крушево. Се наоѓа на 1 км источно од селото, на височина којашто се издига на десниот брег од Железничка Река. На зарамнето тло со големини од 150 × 50 м се забележува големо количество на расфрлен градежен материјал (камен, покривни ќерамиди и тули), како и фрагменти од керамички садови. Бедемот којшто во минатото го окружувал градиштето е зачуван на неколку места во темелите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.