Дебоки Дол (Трсино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебоки Дол


Местоположба 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944Координати: 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дебоки Долархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Претставува доцноантичка населба. На 150 м северно од селото, на десниот брег на Трсинска Река, селаните откопале темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.