Купелот (Јакимово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купелот is located in Македонија
Купелот
Местоположба на Купелот во Македонија
Местоположба 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639Координати: 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639
Основни податоци
Место Јакимово
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Купелотархеолошко наоѓалиште во виничкото село Јакимово. Претставува населба и могила од римското време. На 1 км западно од селото, на десниот брег на реката Осојница, во нивите на еден жител се среќава множество делови од керамички садови. При обработувањето на нивит, сопственикот наоѓач темели од ѕидови ѕидани со кршен камен и варов малтер. На наоѓалиштето се утврдени и и две помали могили оштетени во поголема мера.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 97. ISBN 9989649286.