Ореово (Лески)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореово

Карта

Местоположба 41°51′43″N 22°27′37″E / 41.86194° СГШ; 22.46028° ИГД / 41.86194; 22.46028Координати: 41°51′43″N 22°27′37″E / 41.86194° СГШ; 22.46028° ИГД / 41.86194; 22.46028
Основни податоци
Место Лески
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ореовоархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лески. Претставува населба и некропола од римско време.

На 2 км југоисточно од селото, од левата страна на селскиот пат Лески - Зрновци, во подножјето на Плачковица, на површина од околу 12 хектари се среќава множество фрагменти од керамички садови, а од градежен материјал покривни ќерамиди, тули и кршен камен. Најдена е згура од топени метали, како и повеќе монети кои не се зачувани.

На источната страна на наоѓалиштето се пронајдени неколку гробови со камени конструкции, а на околу 500 м југозападно од него, при каптирањето на изворите за современиот водовод е откриен дел од инсталациите на стариот римски водовод.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.