Селимови Ниви (Црн Камен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селимови Ниви
археолошко наоѓалиште
Селимови Ниви is located in Македонија
Селимови Ниви
Местоположба на Селимови Ниви во Македонија
Местоположба 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583Координати: 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583
Основни податоци
Место Црн Камен
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селимови Нивиархеолошко наоѓалиште во виничкото село Црн Камен. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На 2 км северозападно од селото, на еден мал простор се гледаат остатоци од темели на помала градба и градежен материјал: покривни ќерамиди, тули, како и делови од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.