Ила (Виница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ила
археолошко наоѓалиште
Ила is located in Македонија
Ила
Местоположба на Ила во Македонија
Местоположба 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° N; 41.88278° E / 22.50917; 41.88278Координати: 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° N; 41.88278° E / 22.50917; 41.88278
Основни податоци
Име Ила
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“

Ила (или Иља) — археолошко наоѓалиште во облик на некропола од железното време. На северниот дел од градот Виница, недалеку од бензинската пумпа, во обработливиот терен биле откриени гробови со камена конструкција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]