Трсино (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трсино


Местоположба 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Трсиноархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Претставува римска населба и некропола - могили. Во селото, а посебно покрај реката, се откриени темели од ѕидови на повеќе градби, а на површината има остатоци од градежен материјал. На околу 400 м северно од селото, од десната страна на патот кон Драгобрашта, се наоѓаат две поголеми могили. Едната има пречник во основата од 23 м и височина 1,5 м, а втората 25 м пречник во основата и височина од 2 метри. Поради копање на војнички ровови могилита ја имаат загубено првобитната височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.