Цинцов Рид (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цинцов Рид is located in Македонија
Цинцов Рид
Местоположба на Цинцов Рид во Македонија
Местоположба 41°58′32″N 22°36′51″E / 41.97556° СГШ; 22.61417° ИГД / 41.97556; 22.61417Координати: 41°58′32″N 22°36′51″E / 41.97556° СГШ; 22.61417° ИГД / 41.97556; 22.61417
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Цинцов Ридархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци, сместено во Паднато Маало, меѓу наоѓалиштето Манастириште и стариот пат Кочани-Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. Во нивите на мештани се среќаваат фрагменти од невообичаена керамика и од тули чијшто облик се поврзува со римскиот период.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.