Прејди на содржината

Ирин Дол (Блатец)

Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирин Дол


Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Ирин Дол археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - могила од римско време[1].

Се наоѓа на 4 км. североисточно од селото, на десниот брег на реката Осојница. Висока е 3 м, а во основата има пречник од 20 м.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Блатец“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-14.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069