Бели (Липец)

Координати: 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели


Местоположба 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Основни податоци
Место Липец
Општина Виница
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Белиархеолошко наоѓалиште во виничкотто село Липец, Општина Виница. На 1 км западно од селото, во подножјето на Плачковица, во нивата на Б. Апостолов се гледаат остатоци од населба, и тоа фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.