Прибен (Трсино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прибен is located in Македонија
Прибен
Местоположба на Прибен во Македонија
Местоположба 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944Координати: 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Прибенархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. Во непосредната близина на Витински маала, оддалечени на 5 км од селото, на простор од 200 × 100 м се забележуваат остатоци од градежен материјал од градби (покривни ќерамиди, тули). Било најдено и поголемо депо на монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.