Велогат (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велогат is located in Македонија
Велогат
Местоположба на Велогат во Македонија
Местоположба 41°56′36″N 22°35′03″E / 41.94333° СГШ; 22.58417° ИГД / 41.94333; 22.58417Координати: 41°56′36″N 22°35′03″E / 41.94333° СГШ; 22.58417° ИГД / 41.94333; 22.58417
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Велогатархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци, сместено во непосредна близина на маалото Игнатовци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Во нивите на мештани се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а се забележуваат и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.