Турски Гробишта (Истибања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Македонија
Турски Гробишта
Местоположба на Турски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111Координати: 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Основни податоци
Место Истибања
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Турски Гробиштанаселба од римско време во атарот на селото Истибања, Македонија. На околу 300 метри југоисточно од селото, од левата страна на стариот пат Истибања-Делчево, во близината на турските гробишта се среќаваат остатоци од населбинска керамика и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069