Виничка Река (Градец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виничка Река
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.84861; 22.51028Координати: 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.84861; 22.51028
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Виничка Рекаархеолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Градец. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Сместено е на 2,5 км североисточно од селото, во приватна нива, каде што се среќаваат остатоци од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бедеш — средновековна населба;
  • Градец — депо на монети од средниот век;
  • Градиште — населба од доцноантичко време; и
  • Клисе Баир — некропола-могила од римско век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.