Сејменски Преслап (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сејменски Преслап
археолошко наоѓалиште
Сејменски Преслап is located in Македонија
Сејменски Преслап
Местоположба на Сејменски Преслап во Македонија
Местоположба 41°47′48″N 22°40′9″E / 41.79667° СГШ; 22.66917° ИГД / 41.79667; 22.66917Координати: 41°47′48″N 22°40′9″E / 41.79667° СГШ; 22.66917° ИГД / 41.79667; 22.66917
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сејменски Преслапархеолошко наоѓалиште во виничкото село Лаки. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа западно од селото, на оддалеченост од околу 6 км меѓу ридиштата Чикур и Тртља. Некрополата е голема, со гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.