Бигланско Градиште (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бигланско Градиште
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°46′12″N 22°41′31″E / 41.77000° СГШ; 22.69194° ИГД / 41.77000; 22.69194Координати: 41°46′12″N 22°41′31″E / 41.77000° СГШ; 22.69194° ИГД / 41.77000; 22.69194
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бигланско Градиштеархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува градиште од доцната антика.

На 4 км југоисточно од селото, од десната страна на патот Виница - Берово (Р1304), на простор од околу 180 × 80 м се гледаат темели од помали објекти, а по површината градежен материјал. Остатоци од бедемот има на неколку места. Од јужната страна на градиштето е всечен длабок одбранбен ров.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 98. ISBN 9989-649-28-6.