Света Недела (Блатец)

Координати: 41°51′55″N 22°35′19″E / 41.86528° СГШ; 22.58861° ИГД / 41.86528; 22.58861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела

Карта

Местоположба 41°51′55″N 22°35′19″E / 41.86528° СГШ; 22.58861° ИГД / 41.86528; 22.58861
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Света Неделаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Блатец. Претставува могила од римско време.

Се наоѓа северно од селото, на левиот брег на реката Осојница. Висока е 10 м, а во основата има пречник од околу 60 м. На површината се гледаат гробови со камени конструкции, поставени во правец исток-запад, секундарно вкопани во средновековието.

Според исказите на К. Костадинов, пред 40 години могилата била прекопана по средината, при што биле најдени метални предмети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 89. ISBN 9989-649-28-6.