Бановски Ниви (Виница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бановски Ниви
археолошко наоѓалиште
Бановски Ниви is located in Македонија
Бановски Ниви
Местоположба на Бановски Ниви во Македонија
Местоположба 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° СГШ; 41.88278° ИГД / 22.50917; 41.88278Координати: 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° СГШ; 41.88278° ИГД / 22.50917; 41.88278
Основни податоци
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период железно време
Портал „Археологија“

Бановски Нивиархеолошко наоѓалиште во Виница. Претставува осамен наод од железното време. Во почетокот на 80тите години на XX век жител на Виница купил питос од непознати лица. Питосот бил пронајден при ископ за изградба на пат на локација која се наоѓа до дворот на Основното училиште „Славчо Стојменски“ во Виница. Инаку во дворот на училиштето постои исто така археолошко наоѓалиште „Ила“, каде во 70тите години на 20 век била откопана и бронзена фибула од типот на еднојазолни лачни фибули со плочеста нога. Во 2017 година, семејството што го поседувал питосот го подарил на виничкиот музеј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]