Прејди на содржината

Селиште (Блатец)

Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - населба од римско време.

На 100 м источно од селото, во подножјето на наоѓалиштето Кале, на површина од 4 - 5 декара се сереќаваат фрагменти од ќерамички садови, питоси и градежен материјал.

Оттука потекнуваат две венецијански сребрени монети што се чуваат кај Р. Попов од Виница [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069