Грамади (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 41°45′46″N 22°38′04″E / 41.76278° СГШ; 22.63444° ИГД / 41.76278; 22.63444Координати: 41°45′46″N 22°38′04″E / 41.76278° СГШ; 22.63444° ИГД / 41.76278; 22.63444
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува градиште од доцната антика.

На висок рид со доминантна положба, оддалечен 5 км југозападно од селото, на површина од 150 × 80 м се гледаат остатоци од градежен материјал и керамички садови. На неколку места се зачувани делови од темелите на бедемот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.