Св. Атанас (Лески)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°52′12″N 22°29′01″E / 41.87000° СГШ; 22.48361° ИГД / 41.87000; 22.48361Координати: 41°52′12″N 22°29′01″E / 41.87000° СГШ; 22.48361° ИГД / 41.87000; 22.48361
Основни податоци
Место Лески
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
римско време
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лески. Претставува населба од римско време и црква од средниот век.

На 300 м североисточно од селото, на површина од 6-7 декара се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (покривни ќерамиди и подни тули). Во средишниот дел на населбата, на подигнато плато жителите откриле темели од еднокорабна црква со димензии од 22 × 10 м. Во темелот на северниот ѕид е вградена база од столб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.