Лески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лески
Лески во рамките на Македонија
Лески
Местоположба на Лески во Македонија
Лески на карта

Карта

Општина Виница
Население 439 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 05011
Лески на општинската карта

Атарот на Лески во рамките на општината
Лески на Ризницата

Лески — село во Општина Виница, во околината на Виница.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово од 1611 - 1619 година под името Леска со 58 домаќинства.[2]

Во XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948117—    
1953151+29.1%
1961251+66.2%
1971349+39.0%
1981429+22.9%
ГодинаНас.±%
1991515+20.0%
1994489−5.0%
2002579+18.4%
2021439−24.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лески живееле 280 жители, од кои 250 Македонци и 30 Роми.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Лески имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото Лески живеат 579 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 439 жители, од кои 417 Македонци, 1 Албанец, 1 останат и 20 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 280 160 117 151 251 349 429 515 489 579 439
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Лески е македонско село.

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото се:

 • Велковци (3 к.) доселени се од селото Јастребник кај Кочани. Овде живеат од XIX век.
 • Трајанови (2 к.) доселени се од селото Прибачево. Овде живеат од XIX век.
 • Ќирови (1 к.) доселени се однекаде. Овде живеат од XIX век.
 • Арсови (1 к.) доселени се од селото Бигла кај Делчево. Овде живеат од XIX век.
 • Соколови (1 к.), Филипови (1 к.), Николови (1 к.), Димитрови (1 к.), Јаневи (1 к.), Сребренови (1 к.) и Стаменкови (2 к.) доселени се од селото Пресека кај Кочани, после 1941 година.
 • Тасеви (2 к.), Тодорови (1 к.), Богатинови (1 к.), Миленкови (1 к.), Тодорови (1 к.) и Арсови (1 к.) доселени се од селото Безиково кај Кочани.
 • Дамјанови (3 к.), Стоилови (1 к.) и Китанови (1 к.) доселени се од селото Цера кај Македонска Каменица.
 • Божинови (1 к.) доселени се од селото Вранинци кај Кочани.
 • Карафилови (1 к.) и Ангелкови (1 к.) доселени се од селото Дулица кај Македонска Каменица.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 325 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 495 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[14]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 253.
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.
 4. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.132-133.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]