Виничка Скала (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виничка Скала
археолошко наоѓалиште
Виничка Скала is located in Македонија
Виничка Скала
Местоположба на Виничка Скала во Македонија
Местоположба 41°58′07″N 22°36′44″E / 41.96861° СГШ; 22.61222° ИГД / 41.96861; 22.61222Координати: 41°58′07″N 22°36′44″E / 41.96861° СГШ; 22.61222° ИГД / 41.96861; 22.61222
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Виничка Скалаархеолошко наоѓалиште во близина на селото Калиманци, на околу 500-600 м северозападно од наоѓалиштето Остовец. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време и на него се пронајдени остатоци од објекти, а по површината се забележани и фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.