Градиште 1 (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште 1


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиште 1археолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува некропола и тумули од железното време. Југозападно од селото, на повисок рид пристапен од североисточната страна се наоѓаат три тумули доста развлечени. Првиот има пречник од 4 м и височина од 0,50-0,60 м; вториот 10 м пречник и височина од 0,70 м и третиот 12 м пречник во основата и 0,80 м височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 91. ISBN 9989649286.