Црквиште (Блатец)

Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноримско време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - населба од доцноримско време[1].

На 3,5 км. северозападно од селото, на зарамнето плато се наоѓаат грамади од камења, фрагменти од ќерамички садови и питоси.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Блатец“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-14.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069